tilmeld nyhedsmail

Si El!

Brugervurdering: 0 / 5

Stjerne inaktivStjerne inaktivStjerne inaktivStjerne inaktivStjerne inaktiv
 

Tusindvis af unge mennesker drømmer om at kunne leve af at være en eller anden form for kunstner. Christophe Siel er en af dem. Hans drøm stikker dog dybere end et kendt navn og en tyk tegnebog.

Hvem, der dog bare kunne leve af sin hobby! Den drøm har sikkert strejfet de fleste, men er kun de færreste forundt. Store dollartegn og berømmelse står malet i øjnene på folk, når de fantaserer om en karriere som rockstjerne eller professionel fodboldspiller. 23-årige Christophe Siel med pseudonymet Si El drømmer om at kunne leve af sin kunst, men for ham er der andet, der kommer foran anerkendelse og euro.

”Jeg vil egentlig bare gerne være kreativ på fuld tid. Det er ikke så vigtigt, om folk ved, hvem jeg er, eller om jeg tjener styrtende med penge," bedyrer 23-årige Christophe, inden han med et smil skynder sig at tilføje: "Men det vil selvfølgelig være meget rart med det også."


 

La Danesa møder Christophe på hans stamcafe i den lille by Monda nord for Marbella. Her har han boet det sidste halvandet års tid, efter han skiftede de trygge rammer i Frederikshavn ud med en tilværelse i en lille flække i Sydspanien og en dagligdag på Marbella Design Academy, hvor han læser grafisk design. Et studie, han ikke anede, hvad var, da han meldte sig til det.

"Planen var egentlig, at jeg ville tage en periode som rejseguide for på den måde at komme ud i verden. Men det glippede, og så faldt jeg over skolen her. Jeg var ikke helt klar over, hvad uddannelsen indebar, men jeg kunne forstå, at man fik lov til at være kreativ, så jeg sprang egentlig bare ud i det," fortæller nordjyden, der foreløbig er godt tilfreds med opholdet på designskolen og de redskaber, den har givet ham. Også udenfor klasseværelset har Spanien vist sig som en succes. Han har fået en kæreste og vundet en konkurrence afholdt af bilgiganten Nissan, hvor hele tre af finalens fem tegninger var Christophes.

Historien skal være der

Ved siden af skolen har Christophe et væld af kunstneriske projekter kørende. Han er blandt andet begyndt at designe facebookprofilbilleder, og den forretning er der kommet helt godt gang i.

"Jeg har designet et billede til Remee (kendt dansk producer og tidl. dommer i X-Faktor, red.), og da jeg var hjemme i Danmark i julen, lavede jeg otte mere på bestilling," siger Christophe, som har planer om at producere billeder af Frank Hvam og Casper Christensen for på den måde at få udbredt kendskabet til hans tilbud.

Derudover maler den flittige kunstner billeder, som han håber at kunne udstille på Kysten i den nærmeste fremtid. Favoritmotiverne er "maskuline klassikere", og billederne skal gerne være mere end bare en muskuløs superhelt. De skal fortælle en historie.

"Mine værker er bedst, når de illustrerer noget dybere og ikke bare er et kedeligt portræt. Det er i og for sig ligegyldigt, om historien har udgangspunkt i mit liv eller er opdigtet, den skal være der for at gøre billedet optimalt," fortæller Christophe, som udover de maskuline motiver er særligt fascineret af at portrættere, hvad der sker, inden vi dør.

Mere professionel

Christophe har erkendt, at han blot er en dråbe i oceanet af håbefulde kunstnere, der vil strække sig langt for at udleve hobbyen på fuld tid. Derfor har han set sig nødsaget til at fokusere langt mere på markedsføring i 2012. Han overvejer at hyre en agent, skal have en bil til at fragte malerier, og så skal der lægges mere vægt på facebook og den hjemmeside, der gerne snart skal være på plads. Christophe er gået 'all in' i jagten på drømmen.

"Nogen mener, at hvis man ikke er slået mere eller mindre igennem som kunstner, når man er 30, så skal man begynde at se sig om efter noget andet at lave. At skifte karriere er dog slet ikke et tema for mig. Det kan jeg overhovedet ikke forestille mig på nuværende tidspunkt. Det skal bare lykkes, og jeg tror virkelig på, jeg har, hvad der skal til," slutter Christophe, der til sommer overvejer at skifte lille Monda ud med Barcelona eller London for at fremme karrieren. Foreløbig er der dog lige et halvt år mere på designakademiet i Marbella, inden næste skridt mod stjernerne skal tages.

Du kan se mere til Christophe Siels arbejde på www.siel-art.com. Er du interesseret i at udstille hans billeder i din café, restaurant e.a., er du velkommen til at kontakte ham på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

UdskrivE-mail

Spansk festivitas. La Virgen del Carmen - Sømændenes beskytt…

Luften fyldes af dufte fra røgelse, blomster og hav. Der er trængt på gaderne. Det hele minder lidt ...

Kultur

Team Norrbom's Sommertips - til dig og dine feriegæster

Tom anbefaler: Barranco Blanco Alle har vi nogle favorittsteder, som vi besøger mere eller mindr...

Udflugter & Rejser

Vin - og din mad - På besøg hos Anja fra AquaPool - Del 2

Som lovet får i her opskriften til et rosmarinbrød og en Mangosalat, som Anja har lavet til mig. Beg...

Gastronomi

Alevante: En Oasis i Marbella – som absolut er et besøg elle…

Alevante er stedet, hvor du kan nyder lækker med, det højeste serviceniveau, gode vine og fantastisk...

Gastronomi

Også hunde kan få hedeslag

Det er almindeligt, at såvel mennesker som hunde kan få hedeslag om sommeren. Men det er de færres...

Helse & Sundhed

Jurabrevkassen - Vi er et ægtepar, ca. 60 år begge to, som h…

Kære Martin Binzer Lind, Jeg skal fatte mig i korthed.Vi er et ægtepar, ca. 60 år begge to, som h...

Jura & Finans

Sport

Rekordtid i Málaga CF for sheiken - Løsningen blev problemet

Og hvad med fremtiden i Málaga CF med den utilregnelige og lidet tillidsvækkende sheik Al-Thani ved roret. Han er nu den, der har siddet længst i spidsen for klubben, hvis økonomi han lynhurtigt forværrede og bragte klubbens omdømme i miskredit.   With pleasure – med glæde! Den altid smile...

Sport

Kris blev husket

La Peña de Dinamarca inviterede ham tilbage til La Rosaleda, hvor Real Madrid sikrede sig det spanske mesterskab. Omgivet af sine kone og to døtre kunne Weligton ikke holde tårene tilbage, da han sagde farvel.   Det var et tårevæddet farvel, da den 38-årige brasilianer Weligton Robso...

Sport

Hole en One på Lauro Golf - Los Flamingos i topform - Club …

Hole en One på Lauro Golf D. 11. april på Lauro var dagen, hvor scorene blev utroligt høje og med et hole en One på hul 11.Ikke mindre en 41 point til både Lisbeth Friberg og 41 point til Kurt Beckman, som også lavede hole en One på hul 11.Simzar Estates var sponsor, repræsenteret af Mette Skovby...

Golf

Mirakelmanden Michel & Super Star Sandro

Michael Laudrups tidligere holdkammerat i Real Madrid reddede Málaga CF fra nedtur i La Liga, og er nu parat til at gå ned i løn for at beholde sin dynamiske målmager.   Vi møder ham i korridoren før et pressemøde i Málaga CF. Smilende og velklædt i klubbens flotte blå dress.Og den 54-årige...

Sport

Udflugter & Rejser

Team Norrbom's Sommertips - til dig og dine feriegæster

Tom anbefaler: Barranco Blanco Alle har vi nogle favorittsteder, som vi besøger mere eller mindre regelmæssigt i løbet af året her langs Costa del Sol, og her afslører jeg et sted, som jeg selv sy...

Udflugter & Rejser

Sierra Bermeja - nationalpark eller ej?

  Det røde bjerg, der ligger i Esteponas bagland er små 25 millioner år gammelt og består af 80 % jern. Navnet ”Bermeja” hentyder til farven og kan bedst oversættes til ”lerfarvet”. Umiddelbar...

Udflugter & Rejser

Backpackere i den tredje alder - Lis og Asger rejser ud af k…

7 kilo hver. Så meget bagage havde Lis Grünfeld og Asger Kjærsgaard med på deres seneste rundrejse i Asien + Kina og Japan, der varede fire en halv måned. De rejste ud 29/12 og vendte først retur til...

Udflugter & Rejser

Gastronomi

Vin - og din mad - På besøg hos Anja fra AquaPool - Del 2

Som lovet får i her opskriften til et rosmarinbrød og en Mangosalat, som Anja har lavet til mig. Beg...

Gastronomi

Alevante: En Oasis i Marbella – som absolut er et besøg elle…

Alevante er stedet, hvor du kan nyder lækker med, det højeste serviceniveau, gode vine og fantastisk...

Gastronomi

Mollete – nybagt og rygende frisk

Denne måned bevæger vi os til Antequera. Byen som ligger en times kørsel fra Costa del Sol, hvor man...

Gastronomi

Kultur

Spansk festivitas. La Virgen del Carmen - Sømændenes beskytt…

Luften fyldes af dufte fra røgelse, blomster og hav. Der er trængt på gaderne. Det hele minder lidt om den spanske påske...

Kultur

Når Sting kommer til byen

Når de store internationale artister kommer til Spanien, er det oftest i Madrid, Barcelona og Sevilla. Og hvis sidstnævn...

Kultur

Den spanske munk

Da vi for nylig besøgte Sevilla, havde jeg den store oplevelse, at se La Cartuja-klostret, hvor Christoffer Columbus boe...

Kultur

Tema, Debat & Profiler

Flere hoteller i Málaga

Du kom akkurat for sent. Vores sidste værelse blev udsolgt i går. Sådan skr...

Tema & Profiler

Den Skæve Vinkel: Javier García León

Hans blod er spansk. Men hans hjerte og hjerne er halvt danske. Derfor er d...

Tema & Profiler

”Forvent intet, og få alt”

Forvent intet, og få alt! Hvordan kan man få alt af intet? Vil nogle måske ...

Tema & Profiler

Svindles der med penge til kræftramte børn? - og har sagen s…

I starten af juni ruller TV2’s Operation X henover skærmen. I programmet un...

Tema & Profiler

Når palmerne vokser ind i himlen

Ambitionerne var store, da man i 1968 indviede Málagas nye lufthavn, og håb...

Tema & Profiler

Den Skæve Vinkel: Mona Lyngby

Hun er impulsiv, ikke bange for tage en beslutning og prøve noget nyt. Mon...

Tema & Profiler

Store brune øjne og laaaange ører – her går æslerne på pensi…

  I den lille smukke landsby Fuente de la Piedra tæt på Antequera, ...

Tema & Profiler

Evig kærlighed garanteres – lidt om hunde og mennesker på Pa…

Jeg stod en tidlig morgen på lejlighedens terrasse 7. etager oppe og kigged...

Tema & Profiler

Huleboeren fra El Chorro

  Året er 1986. En dreng rappeller sig fra den ene klippe til den a...

Tema & Profiler

Norrbom Marketing

Kontakt

Læserservice

sektioner

Norrbom Marketing

Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53
Fax. 95 258 03 29