Den Skæve Vinkel: Morten Møller

Han siger, han kan være besværlig – men altid loyal og troværdig med en udbredt retfærdighedssans. Men han er også underholdende. Det bevidner et par timer i hans selskab på et af hans faste ”holdesteder”. Altid klar med en nyhed, en god historie og lidt kritik. Sådan er journalister – specielt dem fra den gode, gamle skole. Fra dengang man lagde sjælen i sit fag og ikke tænkte på sin nattesøvn, hvis man kunne få en god historie i hus. Morten Møllers sjæl ligger nu i La Peña de Dinamarca. Og ofte er arbejdet med hans danske supporterklub til Málaga CFs fodboldhold også gået ud over hans nattesøvn. Men det har været alle anstrengelserne værd. La Peña er en succeshistorie, som til april fylder ti år. Den historie vender vi tilbage til senere.
 
Filmen er ”Jørgen Hansen – den bedste mand”. Mikkel Boe Følsgaard har hovedrollen som bokseren Jørgen ”Gamle” Hansen, der havde sin storhedstid i halvfjerdserne. I samme film har Thomas Guldberg birollen som journalisten Morten Møller fra Aalborg Stiftstidende. Han følger boksesporten på nærmeste hold og har også taget hul på sin storhedstid. ”Fra '69 og tredive år frem havde jeg et vidunderligt og omskifteligt liv. Det var gode årtier for dagbladene. Vi kendte ikke til nedskæringer og blev sendt ud i verden for at være tæt på de store begivenheder. Og så fik vi lov til noget. En invitation vi tog imod – på godt og ondt,” smiler Morten lunefuldt.

Fart i møllevingerne

Også dengang bankede hjertet for sporten. Derfor var det Morten, der blev sendt til München for at dække De Olympiske Lege. Her fik han hurtigt sin opgave for, da legene udviklede sig til et hidtil uset stort terrorangreb på de israelske sportsfolk. ”Senere på året tog jeg til Tel Aviv for at snakke med de efterladte familier. Jeg var naturligvis af sted for Aalborg Stiftstidende, men det hele mundede ud i et midteropslag i Sveriges største avis, Expressen. Det var en tragisk historie, men nok den mest spændende, jeg nogensinde har lavet,” fortæller Morten Møller, som blandt kollegaer gik under navnet MølleMorten – for vingerne på møllen stod aldrig stille. Altid på jagt efter en ny god historie.
”At være journalist var min livsstil. Sådan var det dengang på redaktionen i Aalborg. Der var en utrolig gejst og holdånd. Det var tidligt op og sent i seng. Aldrig nogen faste arbejdstider. Det kunne kun fungere, fordi min kone, Pia, holdt sammen på trådede i hjemmet. Det har bestemt ikke altid været let at være gift med mig,” erkender Morten ærligt. For det var ikke kun arbejdet på redaktionen, Morten havde travlt med. På de bonede gulve var der også fart i møllevingerne. MølleMorten var et særdeles aktivt medlem af journalistforbundets hovedbestyrelse, hvor han aldrig var bange for at slå fra sig i de hårde overenskomstforhandlinger. Temperament havde han. Og måske derfor nedlagde Se&Hør's tillidsmand veto, da den afgående chefredaktør Mep, Mogens E. Petersen, ville have Morten til at overtage hans post. ”Dengang ærgrede det mig, men Pia var heller ikke meget for det, så set i bakspejlet, var det måske godt nok, det ikke blev,” mener Morten i dag. Der var derimod fuld enighed, da Aalborg Stiftstidende i år 2000 tilbød en frivillig aftrædelsesordning til sine mangeårige medarbejdere. ”Det gav os muligheden for at flytte til Spanien. Og dybest set havde jeg også brug for at komme lidt ned i tempo,” fortæller Morten Møller. Det kom han også. Men to år i lavt tempo var mere end rigeligt. Så skulle der atter blæses gang i møllevingerne.

Hjertebarnet fylder rundt

Den sportsglade journalist stiftede for ti år siden fodbold fanklubben La Peña de Dinamarca. Et lille upåagtet projekt, som kun de færreste troede på. Men i dag kender alle La Peña. Og mens andre klubber og foreninger skriger efter nye medlemmer og sponsorer, sætter La Peña nye rekorder. ”Det er lykkedes os at skabe en god kultur med hygge, sammenhold og et godt samspil mellem vores medlemmer, gæster og sponsorer. Også omkring events. Det er en af milepælene bag vores succes,” forklarer formanden, som står i spidsen for klubbens omkring 300 medlemmer og et hold på fem medspillere, som går helhjertet ind for sagen. ”Vi arbejder dagligt flere timer for vores klub. Det er bestemt ikke løst fritidsarbejde. Derfor har vi folk på lønningslisten. For at sikre et højt niveau og at arbejdet ikke løber ud i ingenting,” forklarer Morten Møller, som nænsomt forbereder kampoplægget forud for alle Málaga CFs hjemmekampe. Konceptet ligger helt klart. ”Vores medlemmer og altid mange gæster mødes til spisning, hygge og oplæg i Casa Danesa. Derfra tager vi vores lejebusser til stadion. Alle er sammen og alle er glade,” slutter Morten.
La Peña fylder fuldt og succes'en fejres. Triumfen har kostet blod, sved og tårer – og det mærkes på Morten. Derfor har han lovet sig selv, og sin kære Pia, at han om to år trækker sig som formand. ”Men jeg bliver gerne i en anden mindre rolle,” siger MølleMorten. Naturligvis. Møllevingerne går aldrig helt i stå.

Ti Skæve til Morten

1. Har du et hemmeligt talent?
Jeg har overhovedet ingen talenter. Flid har båret mig gennem livet.

2. Hvilke superkræfter ville du ønske, du havde?
Sådanne har jeg. Jeg kan arbejde 20 timer i døgnet.

3. Din dårligste vane?
To glas rødvin for meget.

4. En ting, du gerne ville gøre om i livet?
Intet. Men skulle måske have lært noget mere af alle mine dumheder.

5. Hvad gør dig nervøs?
Optakten til større opgaver som arrangementer.
Og når Málaga CFs klubejer, sheik Al-Thani, kommer til byen fra Doha. Så ved man aldrig, hvad der kan ske af ulykker for klubben.

6. Det viseste råd, du nogensinde har fået?
Slappe af - men det har jeg svært ved.

7. Hvem ville du gerne drikke en øl med?
Helle Thorning-Schmidt, men hun svarer ikke på mine henvendelser.

8. Hvad skal du efter dette interview?
Skrive beretning til La Peña de Dinamarcas kommende generalforsamling og et interview med Kandis til La Danesa.

9. Rykker Málaga C.F. op i 1. division (La Liga)?
Ja, selvfølgelig – her skal en storby som Málaga da være med.
Men ovennævnte sheik kan ødelægge meget.

10. Hvad er dit nytårsforsæt?
Mere tid til familien og en tur til Cuba.
 

UdskrivE-mail

Nyeste artikler fra La Danesa

Har du en forfatter gemt i maven eller kunne du bare godt tæ…

Har du en forfatter gemt i maven eller kunne du bare godt tænke dig at blive bedre til at sætte ord ...

Artikel

Zero Waste – forbrug mindre, genbrug mere

Det er januar og for mange en tid, hvor gamle vaner bliver taget op til revision. De sidste julegave...

Tema & Profiler

Vinter i Spanien – og klimaændringerne

Med det bedste klima på fastlandet i Europa og over 320 dage med sol om året er der mange, som tror...

Tema & Profiler

It don’t mean a thing if it ain’t got that swing...

(doo wah, doo wah, doo wah, doo wah 
doo wah, doo wah, doo wah, doo wah)   It makes no diff'r...

Kultur

Dansk iværksætter viser det bedste af Málaga

Han kom med rygsæk og lidt mønt på lommen. I dag har han 20 medarbejdere og en ny rekordomsætning på...

Tema & Profiler

Vend hver en euro i januar - Tips til en stram måned

Er tegnebogen blevet faretruende mager mens du selv har nydt det gode liv i december? Et ynkeligt ko...

Tema & Profiler

Spaniens ukendte koloni

Som de fleste ved, havde Spanien en række kolonier i Mellem- og Sydamerika. Ja faktisk var næsten sa...

Tema & Profiler

Seedster 4.0: 350 iværksættere - 50 mentorer - 1 uge - kæmpe…

Historien bag Seedster ”Ideen til Seedster-konceptet opstod, da jeg boede i Spanien. Jeg havde bygg...

Tema & Profiler

Sabor a Málaga: Grupo Gallego – et led i distributionskæden

Her i vores artikelserie om Sabor a Málaga besøger vi ofte små landmænd og producenter af produkter...

Gastronomi

Nytårs-rygsmerter

Her i det nye år har mange mennesker en masse nytårsforsætter og planer om ting, der skal gøres ande...

Helse & Sundhed

MS Rescue giver hunde en ny chance

MS Rescue er en non-profit organisation, som redder hjemløse hunde. De giver dem det, de behøver af ...

Tema & Profiler

Hvad skal vi med en halv metro?

Man skulle mene, det er svært at holde masken i 12 år. Men hver gang, der er nyt om Málagas metro, e...

Tema & Profiler

Kristian Lilholt og band – ’nytårskoncert’ i Margrethekirken

For syvende år i træk træder Kristian Lilholt og band op i Margrethekirken og giver koncert, som på ...

Kultur

Forhøjet Blodtryk

Klokken fem minutter i 12 søndag aften ringer jeg panikslagen til min søn, der heldigvis ikke er lan...

Helse & Sundhed

Udflugter & Rejser

Udflugt til Cartagena

Det er fønikerne, som har givet navn til denne perle af en spansk by. De var dygtige handelsmænd og navigatører, som kom ad søvejen fra Kartago, som ligger i dagens Tunis i Nordafrika. Fønikerne sejle...

Udflugter & Rejser

Cáceres – en helt unik by

Cáceres ligger i Extremadura, ca. 470 km. fra Málaga og det er en enestående by, hvis middelaldercentrum ligger helt intakt inden for bymuren. Byen kom på Unescos verdensarvsliste i 1986, så det er he...

Udflugter & Rejser

Trolderuten og skyttegravene ved Granada

I naturparken Sierra de Huétor, lige nordøst for Granada, findes der nogle interessante skyttegrave fra borgerkrigen og dem kan man besøge den dag i dag. De flottest beliggende og bedst bevarede skytt...

Udflugter & Rejser

La Ruta del Cares – så bliver det ikke vildere

La Ruta del Cares ligger i Picos de Europa i Nordspanien, og hvis man ikke har aflagt disse vilde bjerge et besøg, så har man her en enestående mulighed for at se og vandre i det mest spektakulære bje...

Udflugter & Rejser

Et specielt hotel i Ávila - Hotel Palacio de los Velada

La Danesas journalist har ved flere lejligheder testet forskellige hoteller i Ávila, men et af dem ligger i en klasse for sig, nemlig Hotel Palacio de los Velada, der er klassificeret som et 4-stjerne...

Udflugter & Rejser

Sport

BoConcept På Lauro Golf

Den 20. november spillede den skandinaviske gruppe, under ledelse af Tove, på Lauro Golf med BoConcept som sponsor. BoConcept har butik både på Mijasvejen i Fuengirola og i Marbella. 66 friske golfere var mødt op, skønt vejrguderne drillede! Heldigvis blev det kun til en enkelt byge før opklaringen...

Golf

BLANCOCHECK: 2,5 mio.!

Málaga CFs argentinske topscorer en fodboldflakker med nordisk gæstevisit i 2015 - 16 Blanco Leschuk er født i Las Heras i Mendoza-provinsen med de lave bjergkæder El Challa i det nordlige Argentina. Navnet på byen er en hyldest til general Juan Gregoria de Las Heras – helt i den argentinske selv...

Sport

Gastronomi

Sabor a Málaga: Grupo Gallego – et led i distributionskæden

Her i vores artikelserie om Sabor a Málaga besøger vi ofte små landmænd og producenter af produkter...

Gastronomi

Fødselsdagsboller

Jeg står ikke altid i køkkenet længe ad gangen, der er jo meget andet man også gerne vil lave – men ...

Gastronomi

Veras Veranda: December

Så blev det endelig december. Jeg elsker julen og især alle de dejlige krydderier man forbinder herm...

Gastronomi

Kultur

It don’t mean a thing if it ain’t got that swing...

(doo wah, doo wah, doo wah, doo wah 
doo wah, doo wah, doo wah, doo wah)   It makes no diff'rence if it's sweet o...

Kultur

Kristian Lilholt og band – ’nytårskoncert’ i Margrethekirken

For syvende år i træk træder Kristian Lilholt og band op i Margrethekirken og giver koncert, som på én gang er velkendt ...

Kultur

Mægtige Amin

Danmarks største komiker, entertainer, sanger og showmand,den rejselystne Amin Jensen, vil sætte gang i lattermusklerne...

Kultur

Tema, Debat & Profiler

Zero Waste – forbrug mindre, genbrug mere

Det er januar og for mange en tid, hvor gamle vaner bliver taget op til rev...

Tema & Profiler

Vinter i Spanien – og klimaændringerne

Med det bedste klima på fastlandet i Europa og over 320 dage med sol om åre...

Tema & Profiler

Dansk iværksætter viser det bedste af Málaga

Han kom med rygsæk og lidt mønt på lommen. I dag har han 20 medarbejdere og...

Tema & Profiler

Vend hver en euro i januar - Tips til en stram måned

Er tegnebogen blevet faretruende mager mens du selv har nydt det gode liv i...

Tema & Profiler

Spaniens ukendte koloni

Som de fleste ved, havde Spanien en række kolonier i Mellem- og Sydamerika...

Tema & Profiler

Seedster 4.0: 350 iværksættere - 50 mentorer - 1 uge - kæmpe…

Historien bag Seedster ”Ideen til Seedster-konceptet opstod, da jeg boede ...

Tema & Profiler

MS Rescue giver hunde en ny chance

MS Rescue er en non-profit organisation, som redder hjemløse hunde. De give...

Tema & Profiler

Hvad skal vi med en halv metro?

Man skulle mene, det er svært at holde masken i 12 år. Men hver gang, der e...

Tema & Profiler

Den Skæve Vinkel: Morten Møller

Han siger, han kan være besværlig – men altid loyal og troværdig med en udb...

Tema & Profiler

Norrbom Marketing

Kontakt

Læserservice

sektioner

Norrbom Marketing

Centro Idea
Ctra. de Mijas km. 3.6
29650 Mijas-Málaga
Tlf.: 95 258 15 53
norrbom@norrbom.com