Lørdag d. 15. marts holdt meditationsgruppen en middag på Mesón Bar ”El Rocio” på Plaza de la Hispanidad. Formålet var at samle penge ind til dyreværnsforeningen Asociación CYD Santa María. ”El Rocio” sørgede for lækker dansk buffet, mens sponsorene sørgede for utrolig mange flotte gaver, og så var der ellers auktion. Der blev i alt indsamlet 295 euro, som går direkte til centret.
Pengene var oprindelig til den lille hest Don Bonbon, men i mellemtiden – pga. hjælp fra gruppen – har hesten fået det rigtig godt, og er blevet adopteret. Han har fået sig et godt hjem på en finca.
Så dette arrangement hjalp i stedet en ny hest på vej – nemlig Doña Claudia. Hun er en meget tynd og afmagret hvid hoppe, som virkelig trænger til hjælp. Så nu gør gruppen, hvad de kan for at hjælpe hende, og de holder et arrangement igen fredag den 2. maj.
Fernisering på Café La Vida
Mange kunstinteresserede havde lagt vejen forbi Café La Vida torsdag den 13. marts til åbningen af forårets udstilling med de danske kunstnere Astrid Witt og Mogens Fischer, samt den engelske kunstner Gordon Sumpter. Der er udstilllet i alt 16 værker af disse kunstnere, som hver især har deres helt specielle stil. Udstillingen er åben hverdage fra 9.00 - 16.00 på Café la Vida indtil den 20. april.
Bolig i udlandet
Som medie-partner på messerne Bolig i Udlandet, der afholdes i Danmark, var La Danesa og søster-magasinet Scandinavia også med denne gang. I weekenden d. 8. og 9. marts besøgte ikke mindre end 3.495 “danskere med udlængsel” messen i Bella Center i København. Media People, som arrangerer messen, foretog en undersøgelse blandt de besøgende, som viste, at hele 83% planlægger at købe bolig i udlandet, 46% af disse indenfor et år. 41% af de adspurgte leder efter et hus, mens 31% vil bo i lejlighed – 28% har ikke besluttet sig endnu. Gennemsnitsprisen på drømmeboligen ligger på 295.000 euros. 86% svarede, at stigende rente på boliglån i Danmark ikke har indflydelse på køb af en bolig i udlandet, og for 90% har de faldende, danske boligpriser ingen betydning for købet af et hjem under solen.
Opera-aften til fordel for Concordia
D. 21. februar var der Opera-aften til fordel for AIDS-ramte på Taberna del Alabardero. Foruden en dejlig gourmet-dinner bød aftenen på opera med Hans Dieter Bader, der har sunget på operean i Milano, Wien, Berlin og mange andre steder. Gæsterne kune nyde musik af Puccini, Verdi, Lehár, Schubert m.fl. Det indsamlede beløb gik til Concordias drift af dagcenteret i Fuengirola, der åbnede i efteråret 2007. Her kan man kan få hjælp og rådgivning omkring AIDS. Foruden det lille center i Fuengirola har Concordia også deres store dagcenter i San Pedro de Alcántara.
Festlig fødselsdag hos Comunica
Tina Julsgaard og Stine Mynster, der står bag sprogfirmaet Comunica i Centro Idea, kunne d. 14. marts fejre 1 års fødselsdag – og samtidig vise de nye og større lokaler frem for elever, kunder, venner og forretningsforbindelser. Et 3-mandsorkester sørgede for akkompagnement til gæsternes glade stemmer på denne dejlige forårsdag.
Forrygende jazz-succes i Margrethekirken
Det var 6.gang, vor tidligere ambassadør i Madrid, Christopher Bo Bramsen, i slutningen af februar besøgte Margrethekirken og gav en forrygende ”jazz og swing-koncert”. Og det blev en stor succes i Margrethekirken med over 250 begejstrede tilhørere. Dagen før havde orkestret, som denne gang bestod af Christopher Bo Bramsen (saxofon), Lennart Ricard (piano), Ole Givskov (tromme) og Jonas Molbeck (bas), spillet i Nerja (for kirkerne øst for Málaga), hvor succesen ikke var meget mindre. Her var der næsten 200 tilhørere.
De dygtige musikere gav adskillige solonumre, og ved koncerten i Margrethekirken blev den nu 87-årige Sid Wright, kendt fra gamle dage som pianist i Salon Varieté og som organist ved kirkens gudstjenester, inviteret til at medvirke på pianoet. Tilhørerne jublede, da Lennart Ricard og Sid improviserede og spillede 4-hændigt på en temmelig uortodoks måde.
Margrethekirkens Venner glæder sig allerede til ”næste gang”, for musikerne befandt sig så godt – at de allerede har tilbudt at komme igen i februar 2009.
Grand Opening hos Bo Concept
Med åbningen af en ny møbelforretning på Ctra. de Mijas mellem Fuengirola og Mijas i midten af december sidste år er Bo Concept nu op på hele 40 møbelforretninger her i Spanien. Det blev fejret med stil lørdag d. 23. februar, hvor kunder, forretningsforbindelser og pressen var inviteret til den officielle Grand Opening. Den lilla løber var rullet ud, og indehaver Peter Jacobsen og Co. bød velkommen med spanske aperitiffer og lidt vådt til ganen, mens de fremmødte kunne nyde musikken, der blev leveret af en live DJ. Aftenen gav desuden lejlighed til at gense eller at stifte bekendtskab med forretningens eksklusive møbelsortiment samt at afprøve en af de mange sofaer i selskab med de andre gæster.
Lærerige seminarer hos Nordea i Marbella
I begyndelsen af marts inviterede Nordea Bank Luxembourg på fire seminarer på Hotel Los Monteros i Marbella – på henholdsvis dansk, svensk, finsk og norsk. Temaet var skatteplanlægning, et meget stort og vigtigt emne. Til det danske seminar var 140 mødt op for at høre Ignacio Mata Fuentes fortælle det sidste nye indenfor spansk beskatning og Lars Lindved fra Nordea, der fortalte om dansk og international beskatning.
Qué pasó?
Nyheder | April 2008
Nyheder | April 2008
| Abonner på nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |












