![]() Spaniens bedste tennisspiller er klar til OL | |
Spanieren Alberto Contador vandt Tour de France 2007, men kommer ikke med i løbet i 2008. Contador er skiftet til det skandaleramte Astana-hold, som sidste år måtte forlade Tour de France-løbet på grund af doping. Det har Tour de France-ledelsen taget konsekvensen af og har nu udelukket det kazakhstanske mandskab, der heller ikke får lov til at stille op i Giro de Italia.
Spanien står noteret for sejren i Tour de France i både i 2006 og 2007, men begge sejre har en bitter eftersmag af doping. Oscar Pereiro Sio blev først kåret som vinder af løbet i 2006 et år senere, da den amerikanske vinder Floyd Landis fik frataget titlen på grund af doping. Og sidste år vandt Alberto Contador Touren, da løbets førende rytter, danske Michael Rasmussen, blev trukket ud af løbet kort før slutningen.
Kanouté årets spiller i Afrika
Sevillas angriber Frederic Kanouté fra Mali er blevet kåret til årets fodboldspiller i Afrika 2007. I sidste sæson vandt han både UEFA Cuppen og pokalfinalen med Sevilla, som han desuden scorede 21 mål for i ligaen. Den 30-årige angriber vandt titlen foran Chelsea-spillerne Didier Drogba fra Elfenbenskysten og Michael Essien fra Ghana. Samuel Eto’o fra Barcelona var skadet det meste af efteråret, og var derfor ikke blandt kandidaterne til titlen.
Gasol er skiftet til Lakers
Den spanske basketballspiller Pau Gasol er skiftet til den amerikanske NBA-klub Los Angeles Lakers. Her spiller han på hold med en af USAs største stjerner, Kobe Bryant. 27-årige Gasol er kommet til Los Angeles Lakers fra NBA-klubben Memphis Grizzlies, som han har spillet for siden 2001.
Spanien skal spille OL-kvalifikation
Spaniens håndboldherrer skuffede ved EM i januar og skal nu spille gennem en kvalifkationsturnering for at komme med til OL i Beijing i år. Spanien er kommet i pulje med Norge, Tunesien og værtsnationen Frankrig, der af mange regnes for at have det bedste hold i verden og desuden nyder fordel af hjemmebane. Kvalifikationsturneringen afvikles i Paris fra 30. maj til 1. juni. De to bedste hold kvalificerer sig til OL.
Sverige skal møde Island, Polen og Argentina. Også her går de to bedste hold videre.
Med guldmedaljerne ved EM i januar kvalificerede Danmark sig direkte til OL.
Racisme i Formel 1
Nogle spanske tilskuere råbte racistiske ord efter den englænderen Lewis Hamilton ved en af årets første Formel 1-træninger i Barcelona i starten af februar. Sidste år kørte Lewis Hamilton på hold med spanieren Fernando Alonso, og både spanske og engelske medier gjorde meget ud af at understrege, at de to kørere ikke havde et godt samarbejde. Det har gjort Lewis Hamilton til en upopulær mand i Spanien, og det er formentlig en del af forklaringen på de racistiske tilråb. Formel 1-ledelsen tager episoden meget alvorligt, og de spanske Formel 1-arrangører har haft travlt med at forsikre, at der er tale om nogle få personer, der er gået over stregen, og at man vil gøre alt for at forhindre noget lignende, når der skal køres Formel 1 løb i landet.
Barcelona er værtsby for Formel 1 27. april i år, mens løbet 24. august køres i Valencia for første gang.
Wilhelmsson til Deportivo
Den spanske fodboldklub Deportivo La Coruna har forstærket sig med 28-årige Christian Wilhelmsson resten af sæsonen. Midtbanespilleren med 48 landskampe for Sverige ejes af den franske klub Nantes, men har senest været udlejet til den engelske klub Bolton, der nu har sendt ham videre til spansk fodbold. De tre klubber deles om at betale svenskerens årsløn på 1,7 millioner euro.
Spansk landsholdssejr på La Rosaleda
Den 6. februar vandt Danmarks onde ånd i fodbold, Spanien, sin 13. sejr på stribe. Det skete på La Rosaleda stadion i Málaga, hvor Frankrig blev besejret 1-0 på et mål i det 80. minut af forsvarsspilleren Capdevila.
Opgøret var en testmach før sommerens slutspil om europamesterskabet i Østrig og Schweiz.
Ikke siden EM-slutrunden i 1982 er en landskamp blevet afviklet i Málaga. Med 28.000 tilskuere var La Rosaleda totalt udsolgt.
Det franske fodboldforbund havde også taget sit B-landshold med til Costa del Sol. Det spillede i Marbella og besejrede Congo 1-0.
Landskamp i Elche
Spaniens næste landskamp spilles onsdag 26. marts på Costa Blanca. Elche er vært, når Spanien tager imod Italien i en venskabskamp. Kampen spilles på stadion Martínez Valero, der til daglig er hjemmebane for Elches fodboldhold i 2. division
Málaga CF har lejet to spillere
Det blev ikke til væsentlige forstærkninger for Málaga CFs 2. divisionshold i fodbold i det såkaldte transfervindue i januar. Klubben nøjedes med at leje to spillere i den fortsatte bestræbelse på at rykke op i La Liga.
Det drejer sig om den portugisiske ungdomslandsholdsspiller Tiago Gomez og Erice fra Osasuna, henholdsvis offensiv og defensiv midtbanespiller. Da Málaga har været ramt af en del skader og karantæner kunne de træde direkte ind på holdet.
Seks trænerfyringer i La Liga
Det er i denne sæson blevet til seks trænerfyringer i den bedste spanske fodboldrække, La Liga.
Senest gik det udover den tidligere landsholdstjerne Victor Muñoz i Recreativo Huelva, som Michael Laudrup før sæsonen sagde nej til til fordel for Getafe. En stribe på syv kampe uden sejr kostede Muñoz jobbet.
Fyringen blev en realitet efter 2-1 nederlaget til Christian Poulsen og Sevilla, hvor Recreativo ellers var i overtal i hele 2. halvleg. I alt sikrede Muñoz sit hold blot fem sejre i 22 kampe.
Han blev erstattet af Huelva-klubbens andenholdstræner Manolo Zambrano, der bl.a. førte holdet til en sensationel sejr over Espanyol i Barcelona.
Muñoz var på det spanske landshold, der i 1980erne besejrede Danmark i tre slutrunder i træk.
Nadal er klar til OL
Spaniens bedste tennisspiller Rafael Nadal stiller op til OL i Beijing til sommer. Verdensranglistens nummer to var også med ved OL i Athen i 2004, hvor han dog blev slået tidligt ud. Denne gang vil spanieren have revanche, og målet er en OL-medalje.
Iran får spansk træner
Den spanske fodboldtræner Javier Clemente skal stå i spidsen for Iran frem mod VM i Sydafrika i 2010. Javier Clemente har stået i spidsen for en stribe spanske klubber og det spanske landshold fra 1992 til 1998. Han har ikke været træner, siden han blev løst fra jobbet som serbisk landstræner i december 2007.
Slåskamp i spillertunnel
Fodboldkampen mellem Atlético Madrid og Murcia for en måned siden fik et dramatisk efterspil. Madrilenernes argentinske angriber Kun Agüero blev skadet i kampen, da Murcia-spilleren David de Coz kom til at træde på hans ben. For de fleste lignede det et hændeligt uheld, men ikke for Agüeros holdkammerat Leo Franco. Efter kampen delte Leo Franco øretæver ud i spillertunnelen. En vagt fik et blåt øje, da han forsøgte at skille spillerne ad. Kort efter forsøgte halvdelen af Murcias spillere at tvinge sig adgang til Atlético-spillernes angreb for at få fat i Leo Franco, der havde søgt tilflugt efter sit angreb, men det lykkedes sikkerhedsvagterne at stoppe dem.
Murcia vil have Michael Silberbauer
Real Murcias fodboldhold i den bedste spanske række vil gerne skrive kontrakt med FC Københavns danske midtbanespiller Michael Silberbauer.
”Jeg kan bekræfte, at Murcia er interesseret i Silberbauer”, bekræfter Michael Silberbauers agent, Karsten Aabrink.
Midtbanespillerens aftale med FC København udløber til sommer, så til den tid vil Murcia ikke skulle betale FCK noget for ham.
Sport Shots
Sport | Marts 2008
Sport | Marts 2008
| Abonner på nyhedsbrev | Version til udskrift · Send til en ven |










