La Danesa - dansk magasin på Costa del Sol - 10.500 eksemplarer hver måned

Nyhedsbrev
Afmeld





København hitter i julen
Din vurdering

Bliv den første til at stemme



kommentarer
Turisterne er vilde med København i julen. Antallet af overnatninger i byen stiger markant i julemånederne og fra jul til jul.
Gløgg og æbleskiver i Nyhavn, nisselandskaber og julemarked i Tivoli, shopping i stormagasinerne og de mange eksklusive designbutikker. Der er mange grunde til at besøge København i julen, og turisterne er vilde med hovedstaden på denne årstid. Mange danskere, svenskere og nordmænd er i byen som endagsturister, men også hotelstatistikken fortæller sin historie om, at København er populær som juledestination.

Man har de seneste år kunnet notere sig for en lille million overnatninger i november og december. Hvorvidt det er tegn på flere turister, eller turister der bliver længere i byen, viser tallene ikke, men uanset hvad stiger interessen for hovedstaden markant i julemånederne og fra jul til jul. I år er ingen undtagelse.

Lavprisflyruter og Tivoli trækker
- Væksten i indkommende fly og antallet af overnatninger følges tæt ad. De mange nye lavprisflyruter har gjort byen mere tilgængelig, både fysisk og økonomisk. Derudover har København fået mere at byde på i julen. Tivolis julemarked, der runder over en mio. besøgende, har en stor del af æren for byens popularitet i julen. Men København bugner også af shopping muligheder og kulturelle tilbud i form af dans, musik og teater op til jul, siger Wonderful Copenhagen.

Københavnsk jul populær i udlandet
Allerede i sommermånederne begynder juleforespørgslerne at dumpe ind på turistinformationerne. En stor del af sidste års juleturister var danskere fra andre dele af landet (324.000 overnatninger), men udlandet er også godt med. I 2005 var de tyske turister den gruppe juleturister, der tegnede sig for den største stigning, hele 16 pct, i november/december, men også for svenskerne og nordmændene er der god jul i København. Mens antallet af overnatninger for hele 2005 faldt på de to markeder, steg overnatningerne i november/december med hhv. 8 og 9 pct. Derudover tiltrækker København en betydelig større andel japanske og spanske turister i julemånederne end resten af året.
København hitter i julen
Udflugter & rejser | December 2007
Abonner på nyhedsbrevVersion til udskrift · Send til en ven

Kommentarer

Navn:


Kommentar:


E-mail (vises ikke):



Udfyld venligst sikkerhedskoden









Villa i Spanien





Landsbanki



Saxo

SAS


















Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Hoteller

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Forsiden | Kontakt os | Que Pasa? | Redaktionen | Rubrikannoncer